CO MUSISZ WIEDZIEĆ ZANIM ZACZNIESZ ZARABIAĆ NA DZIAŁALNOŚCI NIEREJESTROWANEJ?

with Brak komentarzy
zeszyt z przedmiotami biurowymi i wykresami
Jesteś artystą lub rękodzielnikiem i chcesz sprawdzić czy to co robisz może być Twoją szansą na swój biznes?
A może po prostu chcesz legalnie dorobić do swojego budżetu sprzedając swoje kreatywne prace? Działalność nierejestrowana to coś dla Ciebie!
Mój wpis jest oparty na moich doświadczeniach z działalnością nierejestrowaną, a pewne kwestie zostały skonsultowane z moją księgową - Pitu Citu

"FIRMA NA PRÓBĘ" JAK ZACZĄĆ?

Wiele osób, które rozważa działalność nierejestrowaną zastanawia się, czy trzeba ją gdzieś rejestrować. Sama, gdy zaczynałam ją prowadzić w 2018 roku bardzo szukałam na ten temat informacji.
NIE musisz jej nigdzie rejestrować. Co jednak nie zwania Cię z pewnych obowiązków.
Jeśli zakończyłaś/eś prowadzenie jakiejś zarejestrowanej działalności i chcesz wypróbować nowy pomysł na biznes to z działalności nierejestrowanej możesz skorzystać dopiero po 60 miesiącach od zakończenia prowadzenia działalności.

 

ILE MOŻESZ ZAROBIĆ?

W 2022 roku na działalności nierejestrowanej możesz zarobić 1505zł, czyli 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W każdym roku kwota minimalnej pensji rośnie, więc kwota którą możesz zarobić co roku również idzie w górę.
To co jest dużym minusem to to, że w skład tej kwoty wchodzi cała gotówka, którą przekaże Ci klient.

PRZYKŁAD

 • Kasia rysuje portrety ołówkiem.
 • Klient zapłacił 100zł za rysunek, 10zł za wysyłkę oraz 15zł za ramkę. Kasia od klienta otrzymała 125zł.
 • Całą tę kwotę dolicza do miesięcznego przychodu.
 • Koszty może odliczyć dopiero w sprawozdaniu PIT na początku przyszłego roku.

CO MOGĘ WLICZYĆ W KOSZTY

Jeśli jesteś artystą to wiesz, że przybory szybko się kończą, więc pewnie ucieszy Cię fakt że możesz je wrzucić w koszty - pamiętaj, że jeśli chcesz coś odliczyć musisz posiadać za nią fakturę na własne imię i nazwisko.
Co jeszcze można odliczyć w kosztach?
 • wysyłka
 • pomoce biurowe (spinacze, notesy etc.)
 • szkolenia (kurs online, książki biznesowe, czy dotyczące dziedziny w której tworzymy)
 • wynajem przestrzeni
 • kwestie informatyczno- programistyczne (serwer, domeny, program do obróbki zdjęć naszych produktów)

KOSZT WYSYŁKI

Pamiętaj, jeśli wysyłasz swoje rysunki, czy rękodzieło i chcesz odliczyć ich koszt musisz mieć potwierdzenie ich wysłania z Twoim imieniem, nazwiskiem oraz miejscem zamieszkania.

PROWADZENIE EWIDENCJI I RACHUNKI

Działalność nierejestrowana ma mało obowiązków, ale wśród nich znajduje się prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży.
W takiej ewidencji muszą się się znaleźć:
 • Twoje dane (imię, nazwisko, adres)
 • kwota jaką otrzymałaś/eś
 • data jej wpłynięcia na konto
 • kto ją wpłacił i za co
Regularne prowadzenie ewidencji ułatwia też rozliczanie się w sprawozdaniu PIT.

 

Pamiętaj też, że klient może zażądać od Ciebie rachunek lub fakturę i masz obowiązek mu je dostarczyć.
Do wydawania faktur polecam stronę fakturownia.pl natomiast do wystawiania rachunków polecam się zaopatrzyć w druczki "Rachunek bez VAT". Osobiście miałam taką politykę, że każdemu klientowi dołączałam rachunek, dzięki temu mogłam sprawdzić czy w ewidencji nikogo nie przeoczyłam.
rachunek bez vat

ROZLICZENIE PIT

Chyba jest to najmniej przyjemna część nie tylko dla artysty, ale dla większości z nas. Przy działalność nierejestrowanej musimy się rozliczyć w zeznaniu PIT-36 do 30 kwietnia każdego roku. Mogę Cię pocieszyć, że nie raz nasze koszty pokrywają przychody i obywa się bez żadnych dopłat lub są one bardzo małe. Szczególnie, jeśli pracujesz na etacie lub rozliczasz się z małżonkiem.
Jeśli rozliczanie PIT to dla Ciebie czarna magia, to moja księgowa prowadzi świetną akcję. Możesz wspomóc zwierzaki, a ona w zamian za to rozliczy PITa za Ciebie, szczegóły pod tym linkiem: zrzutka.

ZUS I VAT

Pamiętam, że jak zaczynałam interesować się działalnością nierejestrowaną to te 2 tematy spędzały mi sen z powiek.
VAT - przy rysowaniu na działalności nierejestrowanej jesteś zwolniona/y z płacenia VATu, ale pamiętaj że jeśli w ramach działalności nierejestrowanej chcesz udzielać indywidualnych lekcji rysunku podchodzi to pod konsultację i wtedy VAT jest obowiązkowy.
ZUS - nie musisz płacić ZUSu.

PRACUJĄCY NA ETACIE I ZAREJESTROWANI W URZĘDZIE PRACY

Jeśli pracujesz na etacie, możesz również prowadzić działalność nierejestrowaną. Pamiętaj, żeby sprawdzić w swojej umowie o pracę czy nie masz zapisu o zakazie konkurencji.
Jeśli jesteś osobą zarejestrowaną w Urzędzie Pracy również możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, ale tylko w formie sprzedaży (nie możesz zawierać umów cywilnoprawnych)

OSOBY NIEPEŁNOLETNIE, A DZIAŁALNOŚć NIEREJESTROWANA

Jeśli jesteś osobą powyżej 13 roku życia możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, ale oczywiście mogą wystąpić pewne ograniczenia w czynnościach prawnych (nie wolno zawierać innych umów cywilnoprawnych).

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Mam nadzieję, że mój wpis pomógł Ci chociaż trochę w zrozumieniu tematu działalności nierejestrowanej. Doskonale wiem jak to jest, gdy wkraczasz w brutalny świat finansów i okazuje się, że bardziej przydałaby Ci się nauka jest wypełnić PIT, niż jak wyliczyć deltę ;D
Jeśli wydaje Ci się, że wiesz jeszcze za mało, albo zastanawiasz już nad kolejnym krokiem i założeniem firmy to polecam Ci ebooka mojej księgowej Katarzyny Chojnackiej "Słodka księgowość" , która rozjaśnia jeszcze więcej formalności z tym związanych.
PS Ten ebook, również możesz sobie "wrzucić" w koszty 😉

Zostaw Komentarz